OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Vitajte na stránke o Trpasličich králikoch

Kúpa králika

Na čo si dať pozor pred kúpou králička
Králika je najlepšie kúpiť od chovateľa, lebo máte istotu, že kupujete králika, ktorý je zdravý a môžete získať aj králika s rodokmeňom. Najlepším miestom kde môžete získať takého králika sú výstavy drobných zvierat resp. výstavy králikov.
Tzv. zverimexový podvod: V obchodoch so zvieratami (tzv. zverimexy alebo chovprodukty) predávajú často trpasličie králiky, ktoré nie sú čistokrvné, ale krížené s malými plemenami. No aj medzi mláďatami čistokrvných trpasličích králikov sa môže vyskytnúť väčšie, prerastené mláďatko, ktoré väčšinou končí vo zverimexe, lebo chovateľ ho už nemôže použiť na chov. A keďže ľudia chcú čo najmenšieho králička, predávajú ho ešte veľmi mladého. Vtedy je ešte maličký, má krátke ušká a guľatú hlavičku, takže vizerá ako čistokrvný.
Mladý králiček by sa nemal dostať do obchodu mladší ako 6 - 8 týždňov. V tomto veku sa mladé králičky ešte len odstavujú od matky. Ak sa králik odstaví od matky skôr ako v 6 týždňoch, býva často chorľavý, má slabšiu imunitu. Na druhej strane kúpou králika z obchodu môžete dať šancu králičkovi, ktorý by mohol skončiť ako potrava pre hady. No riskujete tým, že bude chorý a zomrie vám za pár dní, ako sa to stalo už veľa ľuďom.

Ako zistiť či je králik zdravý?
Zdravý králik má hladkú, lesklú srsť, ktorá prilieha na celom tele (okrem dlhosrstých králikov a králikov rexov, ktorým srsť neprilieha). Z očí mu nič nevyteká a nemá ich zalepené. Ak sa to prejavuje len na jednom oku, môže to byť spôsobené prievanom, cudzím telesom (napr. prach z pilín) a pod. Z nosa mu tiež nesmie nič vytekať a nemal by kýchať. Chrasty  a chumáčové zlepence vo vnútri ucha sú dôkazom napadnutia ušnými roztočmi. Časté potriasanie hlavou, škriabanie si uší alebo naklonené držanie hlavy tiež môže byť spôsobené roztočmi alebo cudzím telesom v uchu. Prehliadnite aj srsť proti smeru rastu, aby ste zistili, či králik nemá parazity napr. blchy. Prítomnosť bĺch zistíte podľa ich trusu v srsti králika - malých suchých čiernych zrniek. Ak má králik zlepenú srsť v okolí análneho otvoru, má hnačku. Ak králik sedí skrčený v rohu a má naježenú srsť, je pravdepodobne chorý.

Preprava
Na prepravu králika použite buď špeciálnu prepravku na zvieratá, alebo kartónovú škatuľu, ktorú vysteliete savou podstielkou. Na dlhšiu cestu mu dajte kúsok jablka alebo niečo šťavnaté, aby nebol smädný a dávajte pozor aby naňho nepálilo slnko a aby mal dostatok vzduchu.

Privykanie
Váš nový miláčik sa vás asi bude spočiatku trochu báť, bude sa tlačiť v kúte klietky alebo zalezie do domčeka (preto domček radšej dávajte do klietky až keď si králik na vás zvykne). Čoskoro si však na nový domov aj na vás zvykne. Dobré je keď sa mu budete prihovárať, tak si zapamätá váš hlas a bude vás podľa neho poznať. Nikdy neľakajte králika hlasnými alebo nečakanými zvukmi. Ako spoznáte, že si zvieratko zvyklo? Nebude sa pri vašom príchode ku klietke skrývať, ale vzpriami sa na zadné labky pri mriežke.
Rada: Niektorí ľudia nechávajú králika spočiatku na pokoji v klietke niekoľko dní, kým si zvykne a až potom si ho zoberú na ruky alebo pustia pobehať po izbe.  Králik si ľahšie zvykne, keď si ho hneď od prvého dňa beriete na ruky a hladkáte ho (nie však dlho, ale často), tak zistí, že sa mu pri vás nič zlé nestane. A tiež je dobré, ak si vezmete s králičkom aj trochu krmiva, ktoré dostával u bývalého majiteľa.

Základná výbava
Pred kúpou králika mať treba aspoň základnú výbavu:

    -klietka Najlepsie pre kralika je keď je klietka čo najdlhšia priestranná.Aby mal králik možnosť pohodlne sedeť na zadočku a priestor sa vyvalovat na boku.Čím vätšia bude klietka tím králik bude šťastnejší.

 

   - Miska,lepšie je králikovi kúpiť ťažšiu misku a vätšiu nie moc hlbokú.Kebyže je miska mala a ľahká králik by stále chytal misku do papuľky a prevrhoval ju.Napájačka na vodu ej lepsšia než miska na vodu pretože v nej voda vydrží dlho(ale samozrejme musíte králikovi vodu čistiť každý den)a králik do nej hneď nenahadže hobliny.Dobré je kúpiť čo najviac mililitrovú napájačku!

 -Hobliny sú lepšie než piliny dostávajú sa králikom napr.do nošteka a očí.

Doplnky na jedenie:

 -Tyčinky sú v mnohých druhov.Slúži králikovi aj na jedlo aj si na nej hned zabrúsi zúbky okusovaním jedla z tyčinky.

  -Dropsy existujú v mnohých baleniach,druhoch.Dávajú sa králikom za odmenu.Nie ako trvalá strava pretože z nich králik dosť stučnie pokazí si postavu.
Doplnky do klietky:

 -Domčeky slúžia králikom ako úkryt ale aj ako tmavé a dobré miesto pre tehotné samice.

   -Prepravka slúži na prevážanie králikov na iné miesta.Existujú aj prenosné tažky(o mnoho lepšie teda aspon podla mna).

 - Jasličky na seno.

  -WC pre králiky slúži aby do neho králik kakal a cikal návod na to ako naučiť králika cikať do záchoda najdete v sekcii: Reč tela a výchova.

   - Kefa slúži na česanie králičiej srsti.Králika češte aj častešie preto lebo dosť plznú.Najčastejšie čže každý den sa češú Angorské králiky.

  -Vodítko a postroj.Nekupujte OBOJKY.Králik chodí rád von tak mu kúpte postroj a vodítko.Keď chcete aby váš králik si poriadne zašantila a zabehal kúpte mu natahovacie vodítko pre psy.Sú v mnohych veľkostiach ja mam 8 metrové a je veľmi  výhodné.
Ceny vybavenia pre králiky:

   
 
 Klietka  600,-do 2000,-
 Miska a Napájačka
M: 60,-do150,-
N: 45,-do130,-
 Hobliny  20,- do 50,-
 Tyčinky  18,-(1ks)
 40,-(2ks)
 58 ,-(3ks)
 Dropsy  38,- do 60,-
 Domček  180,- do 500,-
 Prepravka
 Plastová:    280,-do 500,-
Látková prepravka čiže prenosná taška:
350,- do 600,-
 Jasličky na seno
 80,-do 120,-
 Záchod pre králiky
 90,-do 200,-
 Kefa
 100,- do 250,-
 Postroj a Vodítko
 80,- do 400,-
                                 

Príprava klietky - koterca
Koterce,klietky pre kraliky predavaju obchody s chovatelskymi potrebami,ale mozete ich kupit aj druhej ruky,pozicat ci sami vyrobit.

KOTEREC-čo je dôlezite:
Je dost priestranny???
Ochrani pred inymi zvieratami???(ak mate koterec,klietku vonku)
Cisti sa lahko???

Najlepšie miesto pre koterec
Kraliky potrebuju svetlo a vzduch,avsak vlhko,velky mraz alebo extremna horucava su pre ne nebezpecne.Králiky maju radi spolocnost,preto su najspokojnejsie,ked je koterec umyiestneny v blizkosti ludi alebo aspon tak aby ludi poculi.

Vonku
Kralik su dost odpolne,takze mozu zit vonku,ale musite im najst miesto niekde v zavreti,kde su dostatocne chranene pred dazdom schovat v tieni pred poludnajsim slnkom.V mrazivom pocasi im dajte viac salmy a koterec dokladne prikryte starimy handrami a prikryvkami.

Vo vnútri
Koterec mozete mat aj v nutri,na mieste,kde je dost cerstveho vzduchu a svetla,ale Nikdy ho nemajte pri radiatore,v prievane ani na mieste,kde pali poludnajsie slnko.

Take rady este ohladom koterca:
Jeden ci dva zakrpatene kraliky ci stredne zakrpatene kraliky potrebuju koterec v rozmeroch aspon:
90x60x60cm ale 150x60x60cmje oooovela lepsi.Kraliky musia mat moznost pohodlne sediet an zadocku.

Nikdy nenechavajte koterec v skleniku alebo pod sklenenou strechou-bolo by v nom nebezpecne horuco.Nikdy ho nedavajte do garáže-benzinove slodiny su pre karliky jedovate!!!

Priprava koterca
Pokial je to mozne pripravte koterec skor,nez si prinesiete kralika domov.Najprv ho vydrhnite mydlovoou vodou do ktorej pridate cajovu lyzicku miernej dezinfekcie.Dobre oplachnite a vysuste!!!!Potom  polozte na podlahu asi (asan-nemusite niekde sa nepredava)2cm hoblin a na cast na spanie dajte veciu cast slamy.Misky na jedlo a drevo na obhryzenie patri do dennej casti,flasu z vodou pripevnite na pletivo dveri.POZOR:klietky:Na tycky davajte napajacky.

Poodnos na trus
Kralik si zvykne vyprazdnovat sa v jednom rohu koterca.Ked tam polozite "zachod"a napln hoblin kazdy den vymenite,koterec bude ovela cistejsi.

 

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok